headerphoto

Albume foto si video

Vizita Majestatii Sale Regale, Principesa Margareta si a Altetei Sale Principele Radu:

Marti, 26 februarie 2019, Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei si ASR Principele Radu au vizitat Scoala Gimnaziala "Regele Mihai I" din Bucuresti.

Elevii scolii au participat in fiecare dintre ultimii ani la Garden Party, de 10 Mai, alaturi de profesorii lor, iar Regele Mihai I a primit elevii si profesorii la Palatul Elisabeta, in Sala Regilor, in anul 2011.

Majestatea Sa a donat, din partea Familiei Regale, un portret in ulei al Regelui Mihai. Autorul tabloului este dl Mircea-Razvan Ciacaru, din Piatra Neamt. Lucrarea a fost realizata in ulei pe carton panzat si a fost cadoul dlui Vasile D. Melinte, oferit Regelui Mihai I la 25 octombrie 2011, cu ocazia aniversarii varstei de 90 de ani.

Cum numele "Regele Mihai I" a fost atribuit scolii tot in anul 2011, Majestatea Sa Custodele Coroanei a considerat potrivit ca portretul sa stea, de aici incolo, in holul de onoare al institutiei.

"Este un tablou care a fost donat Regelui. Avem atat de multe si este pacat sa le punem undeva unde nu se vad niciodata. E mult mai bine sa fie aici. Reprezinta Regele cand a fost tanar si este bine sa fie cu tineri", a spus principesa Margareta.

Majestatea Sa si Principele Radu au asistat la un spectacol realizat de elevii scolii, de la cei mai mici pana la cei din clasa a VIII-a, care au prezentat dansuri, muzica si poezie in fata unui public numeros.

Cuplul regal a vizitat cancelaria, laboratorul de fizica si biblioteca, unde au oferit o colectie de carte regala publicata in ultimii ani.

Vizita Principesa Margareta si Principele Radu

DESCHIDEREA ANULUI SCOLAR:

DESCHIDEREA NOULUI AN SCOLAR

Premierea la sfarsit de an scolar

FESTIVITATEA DE DESCHIDERE A ANULUI SCOLAR 2017-2018:

FESTIVITATEA DE DESCHIDERE

FESTIVITATEA DE PREMIERE

Vizita Altetei Sale Principele Nicolae:

Alteta Sa Principele Nicolae

SCOALA NR. 310 "REGELE MIHAI I"
IN VIZITA LA PALATUL ELISABETA - DE ZIUA DE NASTERE A REGELUI MIHAI I:

Vizita la palatul Elisabeta

O ZI IMPORTANTA PENTRU SCOALA:

VIZITA ALTETEI SALE REGALE, PRINCIPELE RADU DUDA

Vizita Altetei Sale Regale, Principele RADU DUDA

TVR

TV NATIONAL

Sarbatorirea zilei scoliirevista.pdf

Scoala noastra in media:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ REGELE MIHAI I TRĂIEȘTE ECO!