headerphoto

Activitati metodice

CERC PEDAGOGIC

Scoala Gimnaziala “Regele Mihai I” a fost gazda Cercului pedagogic pentru invatamantul primar, desfasurat la data de 17 aprilie 2018.

La activitatea metodica au fost prezenti reprezentantii mai multor scoli din sector.

Tema dezbaterii “Metode utilizate pentru implicarea elevilor in crearea povestilor”, a favorizat un real schimb de experienta intre cadrele didactice participante, demers coordonat de d-na inspector pentru invatamantul primar Daniela Radu.

Cerc pedagogic

Elevii de la clasele primare ai Scolii Gimnaziale “Regele Mihai I” au participat in data de 8. 10. 2014 la activiatea extracurriculara la piesa de teatru pentru copii “PROSTIA OMENEASCA”-O POVESTE NEMURITOARE DUPA ION CREANGA la Teatru Masca.

Bazat pe discursul teatral nonverbal si remarcabil prin dinamism si muzicalitate, “Prostia omeneasca”, regia si scenariul Mihai Malaimare, este o repovestire moderna a celebrei istorii omonime, scrisa de Ion Creanga.

Adresandu-se in special copiilor - avand o potentiata latura educativa - dar nu numai lor, povestea se doreste a fi o moralizatoare lectie de viata, reliefand defectele general umane: lenea, prostia etc.

Regia, scenariul si acompaniamentul muzical antreneaza publicul si il invita la (re)descoperirea folclorului romanesc.

Invatarea prin experiment aplicata in cadrul lectiilor de STIINTE la clasa a III-a C:

“Experimentul ca metoda activa, are mai multa forta de convingere decat oricare alta metoda si deci posibilitati sporite de inraurire asupra formarii conceptiei stiintifice despre natura la elevi”

(Ioan Cerghit)

O lectie in care elevii si-au dezvoltat spiritul de echipa. Pentru desfasurarea procesului didactic, munca in echipa prezinta numeroase avantaje: incurajarea elevilor sa invete si sa munceasca impreuna. (Inst. Talpeanu Clarisa)

Iata experimentul:

Experiment stiinte

PROIECTE REALIZATE IN SCOALA:

Proiect 1

Proiect 20

Proiect 21

Proiect 22

Clasa I C (Prof. inv. primar Lutea Crina) - Primul nostru proiect la STIINTE: FERMA DE ANIMALE